BMTL po raz siódmy
BMTL po raz siódmy
Siedem lat Bene Meritus Terrae Lublinensi to tradycja wpisana w życie kulturalne Lubelszczyzny. To idea mająca na celu przedstawienie szerokiej publiczności ludzi dobrych, szlachetnych, godnych naśladowania, których działania sprawiają, że świat wokół nas staje się piękniejszy.
Z ideą, Bene wiążą się trzy obszary…
Pierwszy to wspomniane już wyróżnianie osób, które sprawiają , że świat wokół nas staje się piękniejszy. Drugi obszar to wsparcie rzeczowe, które wyraża się charytatywną aukcją, której dochód w tym roku wspomoże Fundacje Szczęśliwe Dzieciństwo.I trzeci obszar to nasz – Vena Art i Inrtrografu – okolicznościowy kalendarz za pośrednictwem, którego staramy się pokazać mieszkańcom innych regionów, że nasza Lubelszczyzna jest nie tylko piękna ale też posiada potężny potencjał artystyczny.
Duet prowadzący Galę – Grzegorz Szczytowski – Vena Art (od lewej),Piotr Taracha – Intrograf (od prawej), fot. Cezary Kowalczuk, Intrograf
Laureatami Bene Meritus zostało już blisko 100 osób. Co roku kapituła złożona z naszych lubelskich mediów, zwraca się do swych odbiorców by proponowali, osoby ze swojego otoczenia, które starają się bezinteresownie zmienić choć maleńki fragment naszego świata na lepsze. Osoby te są swoistym odbiciem naszej lepszej części duszy.
12 wspaniałych
W tym roku laureaci to osoby, które sprawiają, że nasz świat staje się piękniejszy.
- Bartłomiej Pniewski – za wykorzystanie i przetwarzanie przestrzeni wiejskiej dla promocji sztuki i rozbudzania wrażliwości estetycznej mieszkańców. Swoje doświadczenie zawodowe i społeczne wykorzystuje dla rozwoju i promocji.
- Elżbieta Hałasa – za cierpliwą realizację idei wydobycia i wzmocnienia piękna małego miasteczka (Zwierzyniec jako miasto-ogród). Elżbietę Hałasę uznać można za kontynuatorkę dzieła innej znanej malarki Roztocza -Aleksandry Wachniewskiej, która pracę artystyczną łączyła z działalnością na rzecz ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego Roztocza.
- Janusz Kapecki – za dzieło udostępniania ludziom wrażliwym piękna roztoczańskiej przyrody. Społecznik mocno zaangażowany w dzieło przybliżania piękna Roztocza mieszkańcom gminy i turystom. Jest autorem dwu przewodników po Szczebrzeszynie i okolicach. Opracowuje dokumentację fotograficzną najciekawszych obiektów krajoznawczych na terenie gminy i prezentuje swoje prace na wystawach fotograficznych.
- Andrzej Kudlicki – Inicjator pomysłu podjęcia próby wpisania modrzewiowego kościoła NMP w Tomaszowie Lubeskiem na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jeden z pomysłodawców odbudowy tomaszowskiego rynku. Inicjator imprezy patriotycznej: Święto Niepodległości we Lwowie: “rezygnacja z jakiegokolwiek dochodu. Zebrane opłaty przeznaczone są na pokrycie kosztów oraz zakup wieńców i zniczy.” W tym roku umożliwił pięciu szkołom imienia Orląt Lwowskich na uczestnictwo w uroczystościach.
- Zygmunt Jarmuł – Jest jednym z najbardziej znanych artystów ze Szczebrzeszyna i najbardziej zasłużonym dla tego miasta. Tutaj od lat mieszka i tworzy. Jest autorem jedynego w świecie pomnika owada tj. szczebrzeszyńskiego „Chrząszcza” a właściwie dwu pomników stojących w Szczebrzeszynie: pierwszego wykonanego w drewnie w roku 2002 oraz drugiego, wykonanego w brązie i odsłoniętego w sierpniu br. na rynku w Szczebrzeszynie.
- Tadeusz Kucharski – Twórca rekonstrukcji historycznych i imprez plenerowych. Promocja dawnej broni i barwy. Powołał do życia Grupę Rekonstrukcji Historycznych Żołnierzy Września 1939 r. Garnizonu Dęblin przy Stowarzyszeniu Regionalnym Małe Mazowsze w Rykach.
- Józef Konstanty Majewski – Twórca Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu, gdzie zgromadzono kilkaset jednośladów. Zwiedzający mogą obejrzeć a nawet osobiście wypróbować rowery poziome, rowery cyrkowe i inne nietypowe rowery.
- Monika i Sławomir Dereccy – Wzięli udział w wyjątkowym projekcie – stworzeniu haftowanej „Bitwy pod Grunwaldem” Matejki. Nad obrazem wyszywanym haftem krzyżykowym pracowało w sumie 35 osób, głównie z łódzkiego, tylko dwie były z Lubelszczyzny. Haftowana „Bitwa pod Grunwaldem” ma wymiary 9,20 m. na 4,05 m. Na Lubelszczyźnie po raz pierwszy została zaprezentowana rok temu w Markuszowie, co wówczas stało się wydarzeniem medialnym. Obecnie „Bitwę” można oglądać na wystawie w Berlinie.
- Stanisław Santarek – za organizację charytatywnych kwest na rzecz odnowienia zabytkowych nagrobków znajdujących się na terenie nekropolii przy ul. Lipowej. Stanisław Santarek jest twarzą kwesty, co roku apeluje w mediach do lubelskich ViP-ów, żeby stanęli na cmentarzu z puszką, bo ludzie chętniej dają pieniądze znanym osobom.Do tej pory Komitet odnowił w sumie 246 nagrobków.
- Cezary Hunkiewicz – za dar przekonania, że w przestrzeni miejskiej mogą powstawać graffiti o wartości artystycznej, organizator Lubelskiego Festiwalu Graffiti Jest wiceprezesem zarządu Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej, popularyzującej i wspierającej kulturę i sztukę, w szczególności wśród młodzieży. W 2008 roku uczestniczył w organizacji Lubelskiego Festiwalu Graffiti w ramach którego odświeżono mur przy lubelskim Centrum Kultury. Był również jednym z organizatorów wystawy Street Art versus Graffiti w Galerii Lipowa 13, w której udział wzięło ponad 30 artystów z całego świata.
- Jan Kamiński – za przygotowanie projektu rewitalizacji okolic Rusałki i włączenie do niego mieszkańców Jest asystentem w Instystucie Architektury Krajobrazu KUL. Aktywnie działa w grupie Green Connection, grupy zrzeszającej architektów i działaczy Ligi Ochrony Przyrody . Jego projekt rewitalizacji terenów w pobliżu ul. Rusałka w drodze konsultacji społecznych zyskał poparcie prezydenta Lublina, który zapewnił o jego realizacji w przyszłym roku Jako architekt krajobrazu przeciwstawił się przebudowie hali MTL, która jego zdaniem zagraża zieleni miejskiej.
- Marek Marian Pieńkowski – mecenas sztuki, na Chełmszczyźnie wybudował dwór “Pieńków”, gdzie odbywają się Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne Lekarz mieszkający na stałe w Tennessee w USA. Mecenas sztuki. Jego rodzina pochodzi z Lubelszczyny. W Polsce założył fundację własnego imienia, mającą na celu wspieranie młodych naukowców i artystów.
Laureaci
AUKCJA
Aukcja dzieł sztuki jest również niezmiernie ważna ponieważ jest to chyba najprzyjemniejsza forma wsparcia w sytuacji gdy nie możemy się bezpośrednio zaangażować w pomoc innym. Na długie lata pozostaje nam namacalny dowód osobistego zaangażowania w czynienie świata lepszym. Jednocześnie te dzieła sztuki są swego rodzaju przypomnieniem, iż naszym obowiązkiem jest wspieranie na miarę własnych możliwości takich idei jak Bene Meritus.
Tegoroczną aukcję poprowadził Pan Piotr Zieliński z Galerii Wirydarz. Serdeczne podziękowania składamy: Pani Agnieszce Miturze z Kazimierskiej Konfraternii sztuki, Arturowi Popkowi, Krzysztofowi Kuzko za przekazanie prac na ten szczytny cel. Pamiętamy tez o Teatrze Osterwy i Mietku Jureckim którzy również wsparli aukcje podarunkami. Dzięki zaangażowaniu Gości udało się w tym roku zebrać 9 100 zł, które w całości trafią do Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
KONCERT
Zakończeniem całej Gali był koncert Piotra Bukartyka, który sam o sobie mówi: że „nie ma co liczyć na to, że Bukartyk zdystansuje Britney Spears i wstrzeli się na czubki list przebojów – z nieznanych przyczyn większość ludzi preferuje drobne blondynki, a nie łysych facetów. Nie każdy przecież lubi myśleć i odczuwać, śmiać się do łez i do łez wzruszać…”.
Piotr Bukartyk w obiektywie Krzysztofa Kuzko
ZWIEŃCZENIE CAŁOŚCI
29 lutego w siedzibie Telewizji Polskiej w Lublinie odbyło się uroczyste przekazanie czeku Panu Wacławowi Czakonowi – Prezesowi Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
Wręczenie czeku, fot. Joanna Lecka, Vena Art
Za zaangażowanie dziękujemy:
Mediom:
- Gazeta.pl
- Gazeta Wyborcza
- iTVL
- Dziennik Wschodni
- Nowy Tydzień Lublin
- Radio Lublin
- Radio Złote Przeboje
- TVP Lublin
- Wschodnia Fundacja Kultury Akcent
Sponsorom:
- Auto Euro S.A.
- Perła Browary Lubelskie S.A.
- SEB
- Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Lublinie
- Warta
- Bank Pocztowy