VI edycja Bene Meritus
VI edycja kalendarza Bene Meritus
W czwartek 16 grudnia br. w lubelskim ośrodku telewizji Intrograf i Vena Art zaprezentowały kalendarz Bene Meritus Terrae Lublinensi – Dobrze Zasłużonych dla Lubelszczyzny 2011. Ma on promować nasz region w Polsce i na świecie.
Dlaczego „Miasto w dialogu
Tegoroczna VI edycja kalendarza to nawiązanie i jednocześnie nasze wsparcie dla starań Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Inspirowani aplikacją, jaką w konkursie złożyły władze naszego miasta przygotowaliśmy subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych, który opiera się na czterech “osiach” tematycznych będących wyróżnikami Lublina – miasto i region, pamiętanie i antycypacja, wobec Wschodu i kultura wiedzy.
Miasto w dialogu – to zarówno główna idea aplikacji jak i przewodnia myśl naszego kalendarza.
W tym dialogu biorą udział mieszkańcy Lublina, regionu, wschodni sąsiedzi Polski i cała Europa. Celem, który nam przyświecał przy tworzeniu tegorocznego kalendarza była chęć wpisania się naszych firm w ten nurt. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest nie tylko potrzebny Lublinowi, ale uważamy, że jest on ze wszech miar należny naszemu miastu. Tak wielkimi zmianami w zakresie rozwoju inicjatyw kulturalnych nie może się pochwalić żadne polskie miasto. Dumne z tego powinny być nie tylko władze miasta, ale też instytucje kulturalne oraz sami mieszkańcy, gdyż tylko wspólne działania pozwoliły na stworzenie w Lublinie niepowtarzalnej atmosfery, gdzie sztuka znalazła należne sobie miejsce a artyści inspiracje do tworzenia. Ten kalendarz to swego rodzaju apel o włączenie w promocję Lublina wszystkich ludzi, którym bliska jest kultura i to nie tylko ta nawiązująca do kresowych sarmackich tradycji, ale także ta współczesna otwarta na najnowsze trendy.
Na kartach kalendarza…
Każdy miesiąc to wybrane wydarzenie artystyczne lub prezentacja jednego z ośrodków kultury działających w mieście, w ujęciach lubelskich fotografików zaproszonych do projektu. Kolejno można zobaczyć: Przestrzeń Działań Twórczych TEKTURA, Roberta Kuśmirowskiego podczas wykonywania jednej ze swoich instalacji, Graffiti Michała Stachyry na zniszczonej ścianie kamienicy, Stare Miasto, Lubelski Festiwal Graffiti, Open City, Jarmark Jagielloński, Carnaval Sztuk-mistrzów, Festiwal Solo Życia organizowany przez Mietka Jureckiego, Landart Jarosława Koziary wykonany z okazji transgranicznego spotkania na polsko-ukraińskiej granicy w Dołchobyczowie, Torę nawiązującą do Wielokulturowego Lublina oraz scenę ze spektaklu Leszka Mądzika.
Historia kalendarza i jego idea
Sześć lat Bene Meritus Terrae Lublinensi to piękna tradycja wpisana w życie kulturalne Lubelszczyzny. To idea pokazywania światu ludzi dobrych, szlachetnych, godnych naśladowania, działających w naszym regionie. Towarzyszy jej wydanie prestiżowego kalendarza, którego karty pokazują Ziemię Lubelską z dobrej i ciekawej strony. Dotychczas mieliśmy okazję zaprezentować Państwu pięć odsłon kalendarza: I…Kolory nastroju 2006 II…Kalendarz Dobrze Nastrojony 2007 III…Wizje Lubelszczyzny 2008 IV…Wydarzenia Lubelszczyzny 2009 V…Magiczne miejsca Lubelszczyzny 2010 Ale Bene Meritus Terrae Lublinensi to nie tylko kalendarz. Co roku przedstawiciele lubelskich mediów wybierają dwanaście osób, które otrzymują tytuł Dobrze Zasłużonego dla Lubelszczyzny oraz pamiątkowe numerowane wersje kalenedarza. Tym razem będą to ludzie zaangażowani w budowanie dialogu na różnych płaszczyznach, na przykład między różnymi pokoleniami, społecznościami czy religiami. Listę wyróżnionych poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Lublinie 12 stycznia. Ogromną rolę w projekcie pełnią lubelskie media: Gazeta Wyborcza, Nowy Tydzień Lublin, Radio Lublin, TVP o/Lublin, Wschodnia Fundacja Kultury „Akcent”, iTVL.pl, Gazeta.pl oraz Radio Złote Przeboje. Dziennikarze tworzą kapitułę, która wybiera laureatów tytułu Dobrze Zasłużonych Ziemi Lubelskiej. Media te jednoczą siły, by pokazać to, co z zasady nie jest medialne, nośne, krzykliwe – czynienie dobra.
Szczególne podziękowania składamy:
Wydziałowi Kultury Urzędu Miasta Lublin za pomoc przy realizacji tego kalendarza
Podziękowania dla osób i instytucji, które udostępniły zdjęcia do kalendarza, dla Pani/Pana: Iwony Burdzanowskiej reprezentującej Agencję Gazety, Piotra Dziuriana, Agnieszki Gałczyńskiej i Mietka Jureckiego, Wojciecha Korneta, Piotra Linkiewicza, Anny Łukasik i Leszka Mądzika ze Sceny Plastycznej KUL, Emilii Siwiec i Łukasza Kuzioły, Lesława Skwarskiego
Producenci wykonawczy: Piotr Taracha, Intrograf; Andrzej Jachim, Vena Art
Opracowanie tekstów: Grzegorz Szczytowski, Vena Art
Projekt kalendarza: Piotr Dziurian, Vena Art
Obróbka zdjęć i przygotowanie do druku: Piotr Dziurian, Vena Art
Nadzór drukarski: Dariusz Rauch, Intrograf
Druk: Intrograf