Miasto i Ludzie Dialogu 2011
Miasto i Ludzie Dialogu 2011
Kapituła
W kapitule Bene Meritus od pierwszej edycji zasiadają przedstawiciele lubelskich mediów. W tym roku tę niezwykle trudną decyzję – komu przyznać tytuł – podjęły:
Gazeta Wyborcza – Jacek Brzuszkiewicz
iTVL – Wojciech Pokora
Nowy Tydzień Lublin – Jerzy Kowalczyk
Polskie Radio Lublin – Ryszard Montusiewicz
Radio Złote Przeboje
Telewizja Polskiej o/Lublin – Tomasz Rakowski
Wschodnia Fundacja Kultury „Akcent” – Ryszard Wróblewski
Kapituła wybrała 12 laureatów – Ludzi dialogu.
Laureaci
Bene Meritus to idea, która pokazuje światu ludzi dobrych, szlachetnych, godnych naśladowania, którzy swoją działalnością udowadniają, że Lubelszczyzna ma ogromny potencjał i realizuje go. W tym roku nagrodzono ludzi zwykłych – niezwykłych. Laureaci to ludzie poświęceni dialogowi, dialogowi w przeróżnym wymiarze… dialogowi międzykulturowemu, społecznemu, religijnemu, międzypokoleniowemu… Laureaci wiedzą, że dialog jest narzędziem niezbędnym dzisiejszemu światu.
Fotorelacja
Jan Bernad
jego misją jest uczenie czym dla nas była i jest muzyka tradycyjna. Dwadzieścia lat temu założył Fundację Muzyka Kresów, którą kieruje do dzisiaj. Dzięki niemu w Lublinie odbywa się festiwal „Najstarsze Pieśni Europy”. Ale nie zapominajmy, że Jan Bernad jest także autorem muzyki do spektakli teatralnych.
o. Tomasz Dostatni
urodził się w Poznaniu, ale od lat mieszka w Lublinie. Dominikanin, w wykształcenia jest teologiem i filozofem, w przeszłości był m.in. korespondentem Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Prasowej, ale pełnił też funkcję mistrza nowicjatu w Pradze. Orędownik dialogu międzyreligijnego, nie boi się poruszać trudnych tematów w czasie debat z cyklu „Przekraczać mury” na UMCS, których jest gospodarzem. W 2010 roku, wspólnie z Szewachem Weissem, wydał książkę „W dwóch światach”. W „Gazecie” w Lublinie zamieszcza felietony z cyklu „Zza bramy klasztoru”.
Mietek Jurecki
znany multiinstrumentalista sam o sobie napisał: „Mój pierwszy kontakt z instrumentem muzycznym nastąpił w wieku czterech lat, gdy od św. Mikołaja otrzymałem w prezencie skrzypce – zabawkę.” Pierwszy koncert zagraniczny, wtedy jeszcze z zespołem „Nurt”, dał w niemieckim zoo, na scenie ustawionej między klatką z sępami i wybiegiem dla niedźwiedzi. Szerokiej publiczności jest znany jako basista „Budki Suflera”. To Mietek Jurecki wymyślił festiwal „Solo życia”, w trakcie którego młodzi ludzie grają solo instrumentalne.
Piotr Kotowski
o dobrych, ambitnych filmach wie wszystko. Jest szefem kina studyjnego „Chatka Żaka” i prezesem DKF „Bariera”. Dzięki niemu lublinianie mogą obejrzeć w kinie – na przykład w trakcie Konfrontacji Filmowych – najlepsze filmy z całego świata, często takie, które nigdy nie trafiają do dystrybucji w Polsce. Kotowski jest także pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu filmowego Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu.
Teresa Księska-Falger
pianistka i wieloletnia dyrektorka Filharmonii Lubelskiej. Niestrudzona organizatorka koncertów muzyki poważnej. Obecnie jest prezesem Lubelskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Felietonistka „Gazety” w Lublinie.
Grzegorz Kuprianowicz
historyk wykładający na UMCS. Jest prezesem Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie. Kuprianowicz napisał książkę „1938. Akcja burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu”, która wypełnia białą plamę w historii międzywojennej Polski.
Anna Nawrot
od 1985 roku wspólnie z mężem Janem Gryką prowadzi w Lublinie, docenianą w kraju, autorską „Galerię Białą”. Oboje uczą lublinian sztuki współczesnej, w Białej można oglądać nie tylko wystawy uznanych artystów, jak Leon Tarasewicz, czy Robert Kuśmirowski, ale też debiutujących studentów Wydziału Artystycznego UMCS. Dyplom z malarstwa zrobiła w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS. Tworząc jedną z wystaw zainspirowała się swoimi białymi sukienkami, na innej pokazała suknie uszyte z męskich krawatów.
Tomasz Pietrasiewicz
dziełem jego życia jest Ośrodek Brama –Grodzka Teatr NN, miejsce magiczne nie tylko dla lublinian. Pietrasiewicz od lat przywraca nam pamięć o polsko-żydowskim Lublinie sprzed Zagłady. Ciągle nie brakuje mu ciekawych pomysłów na niebanalne przypominanie różnych aspektów naszej historii. Kto inny wymyśliłby, żeby o Lubelskim Lipcu opowiadać Polakom ze specjalnego pociągu jadącego z Lublina do Gdańska?
Mirosław Olszówka
człowiek-instytucja, który odszedł od nas zdecydowanie za wcześnie. Zaczynał od teatru – najpierw był Teatr Wizji i Ruchu Jerzego Leszczyńskiego, a potem już własna Scena Ruchu, którą założył wspólnie z Małgorzatą Mazurkiewicz. Olszówka był wizjonerem będącym zawsze krok przed innymi – do dziś pamiętamy zorganizowany przez niego w 1995 roku wyjątkowy koncert „Voo Voo i Przyjaciele” w kazimierskich kamieniołomach. Był świetnym producentem muzycznym, a wymyślony przez niego festiwal „Inne Brzmienia” okazał się nie tylko sukcesem, ale wyjątkową imprezą na mapie muzycznego Lublina.
Janusz Opryński
twórca i charyzmatyczny reżyser lubelskiego Teatru Provisorium. Efektem współpracy tej sceny z Kompanią Teatr Witolda Mazurkiewicza są niezwykłe przedstawienia, m.in. obsypane nagrodami i pokazywane na całym świecie „Ferdydurke”. W ciągu ostatnich lat to właśnie Janusz Opryński na decydujący głos w kontekście tego, jakie spektakle zobaczymy na największym lubelskim festiwalu teatralnym, czyli Konfrontacjach. Najchętniej pokazuje nam różne odsłony swojego ulubionego teatry rosyjskiego. Na przykład w 2010 roku na zaproszenie Janusza Opryńskiego do Lublina przyjechał ze swoimi spektaklami znany rosyjski dramaturg i reżyser Nikołaj Kolada.
Piotr Zieliński
założyciel i szef lubelskiej galerii Wirydarz nieustannie udowadnia, że sztuka znudzić się nie można, a galeria jest w stanie utrzymać się nawet bez państwowych dotacji. Wirydarz istnieje od 1999 roku, obecnie ma swoją siedzibę na ul. Grodzkiej. Zieliński pokazywał w Lublinie m.in. prace Jerzego Dudy Gracza, Kiejstuta Bereźnickiego, Adama Myjaka i Tadeusza Kantora, czy fotografie Edwarda Hartwiga.
Anna Żak
tancerka, choreografka i pedagog. Najpierw występowała w Grupie Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej, obecnie jest tancerką Lubelskiego Teatru Tańca i współorganizatorką Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca.
Pomoc innym
Każdej Gali towarzyszy aukcja, tak było też tym razem. Jednakże w tym roku w licytacji udało nam się zebrać rekordową kwotę 10 201 zł. Jest to zasługa darczyńców, którzy przekazali to co mają najcenniejszego aby wspomóc Lubelskie Centrum Wolontariatu, a szczególnie Świetlicę dla dzieci Uchodźców.
Dziękujemy Pani Krystynie Głowniak, Panu Bernardowi Homziukowi, Panu Wojtkowi Kornetowi, Panu Arturowi Popkowi i Panu Andrzejowi Widelskiemu, za przekazanie swoich prac, Mietkowi Jureckiemu, Jackowi Bąkowi, Gazecie Wyborczej za przekazanie niepowtarzalnych pamiątek. Jak co roku licytowany był również Kalendarz Bene Meritus z numerem 1.
Zaangażowanie w pomaganie
Zacięta licytacja
Koncert
Nastrój, obraz i dźwięk to niesamowita kompozycja Mietka Jureckiego Laureata Bene Meritus ale także muzycznego gościa Gali. Mietek Jurecki dał niemalże godzinny koncert, w każdym utworze grał na innej gitarze i w zupełnie innym klimacie. Na Gali dał także krótki występ młody i niezwykle utalentowany beat-boxer – SIMON. Na scenie spotkały się dwa pokolenia, dwa inne nurty muzyczne, dwa całkowicie różne charaktery, które stworzyły piękną całość.
Koncert Mietka Jureckiego – spektakl dźwięku, słowa i obrazu. fot. C. Kowalczuk/Intrograf
Podziękowania
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę
Sponsorów Gali:
Browarów Lubelskich Perła,
Auto Euro z Lublina
Prowadzącego Galę i licytację – Józefa Szopińskiego,
dziennikarza Radio Lublin
Mediów lubelskich iTVL – która na żywo relacjonowała Galę, Gazecie Wyborczej, Nowemu Tygodniu Lublin, Radio Lublin, TVP Lublin
Wręczenie czeku. fot. C. Kowalczuk/Intrograf
Wczoraj na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej odbyło się symboliczne przekazanie pieniędzy z licytacji przeprowadzonej na Gali Bene Meritus 2011. Czek opiewający na rekordową kwotę 10 201 zł został wręczony przez Andrzeja Jachima i Grzegorza Szczytowskiego z Vena Art oraz Piotra Tarachę z Inrtografu. W imieniu Centrum Wolontariatu w Lublinie czek odebrał Jacek Wnuk. Przekazane pieniądze trafią do świetlicy środowiskowej dla dzieci Czeczeńskich uchodźców.